Scenariusz szklony escape room opracowała : Elżbieta Straszak

Przed wejściem do escape rooma, (inna sala)

 1. Zadanie 1 (załącznik 1)
1 2 3 4 5 6 7/14 8 9/12 10 11 12 13 14
j ó z e f p i ł s u d s k i
                           

 Przygotować 14 kubeczków, od spodu na każdym kubeczku napisać inną cyfrę, innym kolorem mazaka ( 1-14). Do mazaków dobrać odpowiednią ilość i odpowiedni kolor mulin. Każdej cyfrze odpowiada jedna litera według powyższej tabeli.

Uczestnicy przed wejściem do escape rooma losują kubeczki, odczytują cyfrę i muszą znaleźć odpowiedni kolor muliny z literą. Litery razem złożone utworzą  hasło Escape rooma.

Hasło Józef Piłsudski

 • Po odgadnięciu hasła uczestnicy przechodzą do innej Sali, w której jest przygotowany Escape room.

Na drzwiach wejściowych do sali wstęp- instrukcja w formie opowieści Marszałka J. Piłsudskiego ( załącznik 2)

 • W sali porozwieszane są  portrety J. Piłsudskiego, opowieść o różach w ogrodzie, ( załącznik nr 3 i 4, 5 ) , skrzyneczka z różami. W skrzyneczce schowana jest krzyżówka. Jej rozwiązanie to dwie pierwsze cyfry do 3 cyfrowego kodu.
 • W sali powieszony będzie nekrolog Józefa Piłsudskiego z datą śmierci 12.05. ( załącznik 6) – może to być też podpowiedź do dwóch pierwszych cyfr kodu z kluczem.
 • Przy portrecie córki Wandy- będzie następna wskazówka dotycząca następnej cyfry, czyli 5 kobiet w życiu J. Piłsudskiego. ( załącznik 7)
 • Te trzy liczby : 12 i 5 – tworzą kod do kłódki z szyfrem trzycyfrowym 125- która jest przyczepiona do skarbonki- w skarbonce jest klucz. Skarbonka z kluczem schowana jest do nesesera, którego zamek też jest zaszyfrowany (kod 966). Zadanie uczestników jest znalezienie cyfr do kodu z nesesera.
 • Zamalowany QR-kod wraz z pytaniami – będzie ukryty przy zdjęciu z Milusina w Sulejówku (załącznik nr 8 i 8a)
 • W sali przywieszona będzie na tablicy korkowej tabela z literami od a-h oraz cyframi od 1-8, szachownica z szachami ( wydruk) i szachownica z szachami, jako gra . do tego oczywiście instrukcja- opowieść o grze w szachy.  ( załącznik 9, 9a, 9b).
 • Ostatnia cyfra z nesesera do odgadnięcia to (załączniki 10, 10a, 10 b)
 • Niespodzianka na koniec do rozszyfrowania została ostania 4 cyfrowa kłódka. Po jej rozszyfrowaniu uczestnicy znajdą tam linki do stron o escape roomach oraz bibliografię. (Załącznik 11 i 11a)

Załącznik nr 2

Jak już wiecie,

nazywam się Józef Piłsudski i uwielbiam zagadki logiczne oraz grę w szachy.

Wprawdzie dzisiaj nie pogram z Wami w szachy, ale poprowadzę Was przez labirynt zagadek związanych z moim życiem. Mam nadzieję, że będziecie się dobrze bawić i po godzinie wydostaniecie się z pokoju, do którego weszliście bez problemu.  Jak się domyślacie, w sali gdzieś jest ukryty klucz. Żeby się do niego dostać musicie pokonać wiele trudności, aby na końcu złamać dwa trzy cyfrowe szyfry. Wasza praca zostanie nagrodzona. Pamiętajcie, że ważne rzeczy są na wierzchu, w myśl przysłowia najciemniej pod latarnią. Nie przestawiajcie tylko mebli i nie zaglądajcie do kontaktów. W kontaktach jest tylko i wyłącznie prąd, który może Wam zrobić… krzywdę. Uważam, ze moja Zono Aleksandra, byłaby bardzo niezadowolona, gdyby musiała później meble przestawiać, tak jak stały. Ona jest bardzo pedantyczna i lubi żeby wszystko było na swoim miejscu.

Moje córki uważają, że jestem żartownisiem, a moi żołnierze boją się moich ciętych ripost.  Opisy moich żartów oraz kilka ciętych ripost są gdzieś w tej Sali. Ja sam nie wiem gdzie. Ale jak je znajdziecie, to bez trudu poradzicie sobie z zadaniem .

Powodzenia , Wasz Ziuk

Załącznik nr 3:

Załącznik 3

1.           polityczny przeciwnik Józefa Piłsudskiego

2.           nie chciała Niemca i imię najstarszej córki Marszałka

3.           marka papierosów, produkowana specjalnie dla Naczelnika

4.           portret z jego wizerunkiem wisiał w gabinecie, a jego pisma strategiczne, zajmowały pierwsze miejsce w bibliotece

5.           jeden z ulubionych kwiatów Józefa Piłsudskiego, zakwitający wczesną wiosną

6.           jego żołnierze to:

7.           ulubiona gra Marszałka

8.           tak na Józefa mówiła jego mama i jego żona

9.           to imię, nawet jak dla psa jest niezbyt oczywiste

Załącznik nr 4:

A oto jedna z moich myśli. Przyjrzyjcie się dobrze niektórym literom.  Ich połączenie, przybliży Was  do klucza.

Żadne zdrowe społeczeństwo nie będzie bez zdobycia się na opór czynny, znosić gospodarki bandytów podtrzymywanych przez władzę i władz podtrzymywanych przez bandytów. I jeśli takim społeczeństwem jesteśmy – podobnych gospodarzy powinniśmy się pozbyć.

– Józef Piłsudski

Załącznik nr 5:

Załącznik nr 6:

Załącznik nr 7:

Widzę,

że idzie Wam coraz lepiej.

 I dlatego chciałbym podzielić się z Wami, moimi opiniami na temat kobiet. Ogólnie znany jestem, z miękkiego serca wobec dam i chętnie ulegam ich urokowi. Kiedyś stwierdziłem i nadal tak uważam, że:

  Kobiety są w ogóle najgorliwszymi propagatorkami mego imienia i wpływu i jestem im niezmiernie wdzięczny za to, że tyle dobrego zrobiły przez swój bardzo ładny instynkt narodowy, który wykazały”. 

A teraz chciałbym Wam przedstawić najważniejsze 5 kobiet w moim życiu.

Trzy pierwsze, to miłości mojego życia, z którymi chciałem spędzić życie. Leonarda- słodka Lonia, za wcześnie wróciła do Polski z zesłania, Maria- no cóż chciałem dać po nosie Dmowskiemu i udało mi się. Aleksandra została moją drugą żoną i to z nią byłem aż do śmierci. O innych paniach w tym czasie, przez grzeczność nie wspomnę. Wszak jestem gentelmanem.

Ale muszę tu jeszcze wspomnieć o dwóch najukochańszych istotkach mojego życia. To dwie córki, córunie, córeczki Wandzia i Jadzia.

Tak więc poznaliście pięć najważniejszych kobiet w moim życiu.

Załącznik nr 8 :

Widzę, że coraz bliżej Wam do zwycięstawa. Lubię takich niepoddających się żołnierzy. Oby tak dalej. Wiecie już, że lubię zagadki i gry logiczne, więc następne zadanie przed Wami. Wiecie też, że lubię nowoczesność i dlatego teraz trochę nowoczesności w naszej zabawie. Bawcie się dobrze.

Aby odczytać poniższy QR-kod, musicie odpowiedzieć na poniższe  pytania oraz zaznaczyć/ zamalować poprawne odpwoiedzi na QR kodzie (wszystkie). Pytania dotyczą mnie i mojego życia.  Po zamalowaniu odpowiednich kratek, należy użyć czytnika QR kodów i odczytać zapis. Czytnik QR kodów znajdziecie w waszych mówiących małych skrzyneczkach, co je macie w kieszeni lub w torebce.

Uwaga, uwaga oto pytania podobno są banalne

 1. Moja ukochana Matka, miala na imię:
 2. Maria – jeżeli uważasz, ze tak  zamaluj 4
 3. Aleksandra – jeżeli uważasz, że tak zamaluj 2
 4. Wiecie, że lubię zwierzęta, więc to pytanie będzie banalne. Kasztanka, to mój ulubiony:
 5. pies, rasy owczarek niemiecki – jeżeli tak uważasz to zamaluj 3
 6. koń o barwie jasnokasztanowej- jeżeli uważsz, że tak to zaznacz 1
 7. „ Milusin”, to dworek i jednocześnie dom. Znajduje się on w:
 8. Sulejówku- jeżeli tak uważasz, zaznacz 7
 9. w Zułowie- jeżeli jesteś pewien tej odpowiedzi zanzacz 6
 10. W skład moich Legionów, weszli m.in.:
 11. Legion Puławski – zaznacz 8 jeżeli jesteś na tak
 12. I Kadrowa- zaznacz 5, jeżeli oczywiście chcesz
 13. Wiecie, że moim znakiem rozpoznawczym są wąsy. Dlaczego nigdy ich nie zgoliłem? Wiecie, jaki defekt ukrywałem pod nimi?
 14. brak przednich zębów – jeżeli uważasz, że bałem się dentysty, to zaznacz 9
 15. szpecącą bliznę na wardze – jeżeli nie chcesz, nie musisz nic zaznaczać.

Załacznik 8a- tak wygląda gotowy QR-kod- to dla sprawdzenia, czy dobrze został zamalowany ( ten załacznik jest tylko dla nas)

Załącznik 9, 9a, 9b:

Moje zamiłowanie do szachów jest powszechnie znane i zrozumiałe. To przecież gra stworzona dla dowódcy i polityka: rozwija zdolność koncentracji i przewidywania ruchów na kilka i więcej posunięć naprzód. Do tej pory wspominam, jak do magdeburskiej twierdzy przywieziono Kazimierza Sosnkowskiego. Oj działo się wtedy, działo. Od przyjazdu Kazika, to ja już nic nie napisałem w tym Magdeburgu, tylko rzuciłem pióro w kąt, a moją rozrywką stały się rozmowy i „wieczne szachy.” Ostatnim moim partnerem przy szachownicy był płk dr Marcin Woyczyński, sąsiad z budynku GISZ w al. Ujazdowskich. Ale przecież w szachy można grać także samemu.

A teraz mam dla was następne zadanie.

Przesuńcie się skoczkiem z F1 na G3, ewentualnie z F1 na E3. Możecie też przesunąć się białym skoczkiem z G1 na H6 lub z G1 na F6. Czy wiecie już o jaką liczbę mi chodzi. Jak już ją zgadniecie, to możecie być pewni, że już niedługo dojdziecie do klucza.

Załącznik : 10,10a,10b:

Już tylko ostatnia cyfra dzieli Was od dotarcia do klucza. Każdy z Was na pewno dobrze wie, co to jest kwadrat magiczny. I ja Wam zaproponuję, żebyście taki trochę magiczny kwadrat rozwiązali. Pewnie część z Was, ma go w swoim magicznym, dzwoniącym pudełku jako grę logick pik. Ale ja bym chciał, żebyście wzięli do ręki ołówek lub długopis i zamalowali odpowiednio poszczególne kratki. Jak je zamalować, mówią cyfry nad lub obok kratek. Pamiętaj, że pomiędzy zamalowaną kratką, a następną musi być co najmniej jedna kratka nie zamalowana. Jeżeli już zamalowałeś wszystkie kratki, masz ostatnią cyfrę potrzebną do odnalezienia klucza.

Ale jeżeli już znajdziesz wszystkie cyfry i otworzysz, to co było do otwarcia, czeka Cię niespodzianka.

Nikt nie mówił, że będzie łatwo.

A teraz jeżeli znalazłeś już wszystkie cyfry, to bez problemu wyjdziesz z pokoju.

A skoro to już była ostatnia zagadka, to mam nadzieję, że bawiliście się dobrze.

 Wasz Ziuk

Instrukcja dla gry Logic Pic

Malowanie liczbami to łamigłówka polegająca na zaczernianiu pól diagramu. Zaczernione pola utworzą rysunek. To, które pola trzeba zaczernić, wskazują liczby obok diagramu. Liczby z lewej strony każdego wiersza określają, ile grup czarnych pól jest w danym rzędzie i ile czarnych pól jest w każdej grupie.

Podczas rozwiązywania obrazków logicznych trzeba decydować, która komórka jest pełna (czarna), a która pusta (biała). Poprawne zaznaczanie pustych pól jest nie mniej ważne niż zaznaczanie pól pełnych. Podczas rozwiązywania planszy zaznaczone puste pola bardzo pomagają w rozwiązaniu całej łamigłówki. Rozwiązanie większości obrazków logicznych nie jest możliwe bez zaznaczania pustych pól. Równie ważną sprawą jest aby nigdy nie zgadywać. Zaznaczamy tylko komórki, których wartość możemy określić za pomocą dedukcji. Zgadywanie zazwyczaj kończy się błędem i psuje całą zabawę. Nawet jeśli domyślamy się, co przedstawia rozwiązywany obrazek i na tej podstawie możemy zgadnąć, jak powinny być wypełnione następne pola, nie możemy zaznaczać komórek bez logicznego uzasadnienia. Proste obrazki można rozwiązać rozpatrując tylko poszczególny rząd lub kolumnę i wnioskując, które komórki są pełne, a które są puste. Bardziej skomplikowane obrazki wymagają dedukcji obejmującej więcej kolumn lub rzędów. Taka praca czasami wymaga określania pól metodą „nie wprost”, tzn. „Komórka musi być pełna, ponieważ gdyby była pusta, to w innych komórkach występowałby błąd” i odwrotnie. Czasami aby rozwiązać obrazek trzeba używać metody „nie wprost” analizując jednocześnie kilka komórek – potrzeba do tego dużej wprawy i cierpliwości, radzą sobie z tym tylko najlepsi gracze.

Tak wygląda zamalowany magiczny kwadrat ( tez załącznik jest tylko dla nas, jako kontrolka, czy uczestnicy dobrze rozwiązują zagadkę):

Załącznik 11, 11 a

Wyszliście z pokoju.

Brawo dla Was.

Ale dla najbardziej wytrwałych mam jeszcze jedną już ostatnią zagadkę. W tym zielonym koszu, znajduje się już ostatnia skrzynka, a w niej takie nowoczesne oprzyrządowanie do mojego pokoju. (macie tam linki do stron, z których możecie czerpać inwencję twórczą do Waszych pokoi. Oj, a kiedyś to strony tylko w gazecie albo w książce były).                       O tempora, o mores. 

 To teraz ostatnie dwie wskazówki, do otwarcia tej skrzyneczki.

Jak już zauważyliście, moimi cyframi są 12 i 5. Urodziłem się 5 grudnia (12), a zmarło mi się 12 maja (5). !2 maja zrobiłem też przewrót majowy. A teraz   z tymi liczbami związana jest pierwsza część zagadki. 12 maja, moi drodzy to 132 dzień roku,       w roku przestępnym to 133 dzień . Wykorzystajcie tę wiadomość i już 2 cyfry do skrzynki macie podane

A teraz to już naprawdę ostatnia wskazówka, do tej pięknej lakowej skrzyneczki.

W roku 1912 odbyły się w Sztokholmie w Szwecji                  V Igrzyska Olimpijskie .

Igrzyska te nazywane „szwedzkimi mistrzostwami”, były najlepiej zorganizowaną i najsprawniej do tej pory przebiegającą olimpiadą w historii nowożytnych igrzysk olimpijskich. Tym razem igrzyskom nie towarzyszyły żadne wielkie imprezy o charakterze gospodarczym, ograniczono także czas ich trwania. Do dyspozycji zawodników i kibiców oddano nowoczesny stadion miejski z bogatym zapleczem i 30 tysiącami miejsc siedzących, a także 100-metrowy basen.

Wyobraźcie sobie, że wybierałem się na te igrzyska. Miałem 45 lat i byłem mężczyzną w tzw. sile wieku. Ale jak dowiedziałem się, że będzie tam tylko 57 kobiet, a aż 2490 mężczyzn to zrezygnowałem. Teraz to chętnie bym sobie popatrzył na lekkoatletki, ale wtedy moja żona zwana Piękną Panią, zabroniła mi takich wyjazdów, bo niby że jestem stary. Jaki stary miałem wtedy tylko 44,5 roku, bo 45 świeczek zdmuchiwałem dopiero 5 grudnia.                      A przecież podaje się lata ukończone, więc nie wiem, co ta Maria sobie myślała. Moje 45 lat. Byłem też inicjatorem tworzenia Polskiego Skarbu Wojskowego. Utworzono ją w Zakopanem, a ja miałem 45 lat.

Kod do kłódki to 1345

Po odszyfrowaniu kodu i otwarciu kłódki, uczestnicy oprócz słodkiej nagrody, otrzymali linki do stron dotyczących Escape Rooma:

Linki- jak przygotować Escape Room w szkole

https://labib.pl/inspiracja/pokaz/1948/
https://labib.pl/inspiracja/pokaz/1982/
http://zagadkowepomysly.blogspot.com/2017/06/51-pomysow-na-zagadki-do-escape-roomu.html
http://cdw.edu.pl/jak-wzbudzic-motywacje-mlodziezy-do-nauki-do-pobrania-escape-room-w-sali-szkolnej/
http://mal-den-code.de/

Uwaga: wszystkie fakty dotyczące J. Piłsudskiego są zgodne z prawda, aczkolwiek wplecione w opowiadanie wymyślone przez autorkę niniejszego scenariusza. Celem tego pokoju, było, aby uczniowie poprzez mało znane fakty z życia Marszałka, poznali go z innej strony.

Elżbieta Straszak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *