Dzisiaj, kiedy właśnie obchodzimy święto patrona szkoły, zapraszam na wędrówkę po miejscach, które podczas swojego bogatego życia odwiedził ten najsłynniejszy polski poeta. Dowiecie się, gdzie spędził dzieciństwo, młodość i wiek dojrzały. Aby tego dokonać, musicie rozwiązać kolejne zagadki… Może nie będzie łatwo, ale…

Poszukajcie koperty z numerem 1.

NARODZINY

Jest to maleńka miejscowość na Litwie, państwo to było dawniej częścią Polski, i nazywa się. Właśnie tutaj przyszedł na świat późniejszy artysta. W taki sposób pisał o tym ważnym wydarzeniu Aleksander Mickiewicz w liście do brata Franciszka:

Adam urodził się w………, a to takim składem rzeczy: (miejscowość ta) wtenczas należało do stryjów ojca naszego, jeden z nich umarł, a drugi wezwał ojca do zarządu, rodzice więc nasi w 1798 roku w grudniu pojechali do …….. i tam 24 grudnia urodził im się Adam. Tam szlachcianka Mołodecka, chcąc Adama przeznaczyć na rozumnego, użyła książki, na której ucięła nożykiem pępek dziecku.”

Za chwilę dowiesz się, gdzie urodził się patron naszej szkoły. Wystarczy, że rozwiążesz rebus:

Miejsce urodzenie Wieszcza: (pamiętaj o poprawnym ortograficznie zapisie nazwy miejscowości oraz o polskich znakach).

………………………………………………………………………………………………..

CZAS NA KOLEJNĄ KOPERTĘ. WYRUSZAJCIE NA POSZUKIWANIA!

DZIECIŃSTWO. KILKA FAKTÓW

Rozwiązałeś pierwszą zagadkę. Teraz pora na to, byś poznał kilka faktów z dzieciństwa Poety. Dowiesz się tego, gdy odpowiesz na kilka pytań. Skorzystaj z dostępnych źródeł. Mam nadzieję, że z łatwością odpowiecie na zamieszczone poniżej pytania. Jeżeli udzielicie prawidłowych odpowiedzi, używając czytnika QR Kodów znajdziecie słowo, które rozwieje Wasze wątpliwości. Dzięki temu będziecie mogli przejść do kolejnego zadania

1. Adam Mickiewicz urodził się:

a) 24 grudnia – zamaluj pola z cyfrą 1

b) 26 listopada- zamaluj pola z cyfrą 2

2. Jego rodzicami byli:

a) Aleksander Mickiewicz i Celina z Szymanowskich- zamaluj pola z cyfrą 3

b) Mikołaj Mickiewicz i Barbara z Majewskich- zamaluj pola z cyfrą 4

3.  Jego rodzina wywodziła się:

a) z drobnej szlachty- zamaluj pola z cyfrą 5

b) ze szlachty zaściankowej- zamaluj pola z cyfrą 6

4. Ojciec przyszłego poety pracował:

a) w sądzie w Nowogródku- zamaluj pola z cyfrą 7

b) w kancelarii prawniczej w Nowogródku- zamaluj pola z cyfrą 8

5. Adam Mickiewicz miał dwóch braci. Byli to:

a) Aleksander i Juliusz- zamaluj pola z cyfrą 8

b) Aleksander i Franciszek- zamaluj pola z cyfrą 9.

EDUKACJA. PIERWSZA SZKOŁA

Dzieciństwo spędził ten młody człowiek w niedalekim sąsiedztwie i tam uczęszczał do szkoły powiatowej prowadzonej przez zakonników. Posłuchajcie, jaką opinię o nauce Adama wystawili w lipcu 1815 roku bracia dominikanie: „Adam Mickiewicz w publicznej szkole naszej do klasy szóstej w ciągu jednego roku uczęszczał, do wszystkich nauk, które przez kierowników wychowania publicznego są przypisane, jak: matematyka, fizyka, chemia, literatura, historia, itd. pilnie się przykładał i nic przeciwnego obyczajności nie popełnił, lecz owszem pobożnością i nieskazitelnością obyczajów przyświecał. Dlatego uznając go godnym naszego zalecenia, świadectwo to pieczęcią opatrzone podpisaliśmy własnoręcznie.”

Nazwa miejscowości to:

Pewnie przyda się wam podpowiedź:

EDUKACJA. STUDIA

Aby kontynuować naukę, już jako 17-letni młodzieniec, Adam wyjeżdża na studia. Tam poznaje swoich przyjaciół i poświęca się najpierw fizyce i chemii, a później literaturze łacińskiej, językowi greckiemu, wymowie, poezji i historii. Po zakończeniu nauki przez cztery kolejne lata przebywa w Kownie, gdzie pracuje jako nauczyciel, ale niestety swojego nowego zajęcia nie lubi. Świadczy o tym choćby list, który pisze do swoich przyjaciół:
„Przychodzę ze szkoły prawie zawsze zgryziony albo niefrasobliwością, albo co częściej tępością uczniów. Praca daremna! Rzucam się na łóżko i leżę z parę godzin, tylko złując i kwasząc się. Czasem zaś kwasy i złości tak wielkie, iż dość przydać trochę jeszcze, żeby się zwariować lub powiesić.”

Nazwa tej miejscowości to oczywiście:

Powinniście poradzić sobie bez podpowiedzi J

Mimo złego nastroju poeta tworzy swoje pierwsze ważne utwory: „Odę do młodości”, pisze „Grażynę”, opowieść o dzielnej kobiecie, która w zbroi męża broniła ojczyzny przed wrogami i zginęła. Wtedy też powstają „Ballady i romanse”, historie pełne niesamowitych, tajemniczych postaci, duchów, widziadeł, boginek, jak choćby opiekunka jeziora z ballady „Świtezianka”, potrafiąca tańczyć na wodzie.

ZESŁANIE

Jeszcze w czasie studiów, w 1817, wraz z Tomaszem Zanem i grupą przyjaciół założył Towarzystwo Filomatyczne, które z czasem przekształciło się w spiskową organizację narodowo-patriotyczną. Towarzystwo Filomatyczne, założone w 1822 Zgromadzenie Filaretów oraz Promieniści służyły organicznej pracy edukacyjno-patriotycznej polskiej młodzieży wileńskiej tamtego okresu. Organizacje te w 1822 roku liczyły już ponad 200 członków. Ich aktywność, cele i coraz wyraźniejsze proniepodległościowe aspiracje nie uszły czujnej uwadze carskich służb policyjnych. W 1823 roku Adam Mickiewicz został aresztowany i uwięziony w klasztorze bazylianów w Wilnie (od jesieni 1823 do marca 1824), a następnie skazany za udział w tajnych młodzieżowych organizacjach na zesłanie w głąb Rosji na posadę nauczyciela z prawem wyboru miejsca pobytu.

Aby dowiedzieć się, w jakich miejscach przebywał Poeta w latach 1924- 1927, odczytaj ich nazwy zaszyfrowane w QR kodach. Użyj czytnika.

Poeta podróżuje i oczywiście pisze kolejne utwory. Wśród nich znaną bajkę „Przyjaciele”.

W EUROPIE ZACHODNIEJ

Po trzech latach poeta wyjeżdża z Rosji do Europy, do Drezna, a w 1832 roku osiedla się w ….. i właśnie tam powstaje najważniejszy utwór pt.: „Pan Tadeusz”. Mickiewicz pisze w nim między innymi o ogromnej tęsknocie za utraconą kochaną ojczyzną i maluje słowami jej piękno.

Gdzie powstała nasza epopeja narodowa? Nazwa miasta ukryta jest tu      

Tak… Rozumiem Wasze zdziwienie… Chociaż z drugiej strony powinniście zdawać sobie sprawę z tego, iż łatwo już było, a rozwiązanie coraz bliżej. Nikt nie będzie Wam ułatwiał zadania…

Skoro jednak jesteście już tutaj, to znaczy, że daliście z siebie bardzo dużo i zasługujecie na pomoc lub choćby maleńką wskazówkę. Dostajecie ode mnie…

W szyfrze masońskim literom odpowiadają kształty figur liniowych w jakich się te litery znajdują. W podstawowej wersji pierwsze dwie części alfabetu umieszczone są w kratkach (lub siatkach w zależności od przyjętej nazwy) przypominających pole do gry „kółko i krzyżyk”, gdzie mieści się po dziewięć liter. Druga część dla odróżnienia, oznaczona jest dodatkowo kropkami. Z kolei pozostałe dwie części alfabetu ułożone są w ośmiu polach, gdzie skrzyżowane dwa odcinki tworzą dwie litery „X”. W każdym iksie są cztery litery. Czwarta część alfabetu analogicznie do trzeciej jest oznaczona kropkami i składa się z czterech pól. Każdy symbol w tej wersji szyfru masońskiego posiada kąt prosty.

Przykład

Poniższe zdanie wedle podstawowej wersji znaczy po angielsku „X oznacza miejsce”:

Odpowiedź:………………………………………………………………………

ŚMIERĆ POETY

Na wieść o wojnie krymskiej poeta wyrusza do Turcji, aby wspomóc tworzenie polskich oddziałów do walki z Rosją, ale 26 listopada 1855 roku umiera w na nieuleczalną chorobę.

Musisz zapamiętać, że Patron naszej szkoły zmarł w:

1 9 26 24 18 19 26 18 7 26 9 22 9 6 23

Następnie ciało Mickiewicza zostało przewiezione do

22 19 5 7 10 19

i w 1855 pochowane na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency, a w roku 1890 przeniesione na

14 19 14 12 6

co dało sposobność do manifestacji patriotycznej.

Malutka wskazówka:

A B C D E F G H I J K L M
19 15 17 3 12 25 4 21 13 20 1 6 8
N O P Q R S T U V W X Y Z
26 9 22 2 5 24 18 23 16 14 11 7 10

ZAKOŃCZENIE

Znaczenie Adama Mickiewicza dla dziejów literatury i kultury duchowej Polaków wydaje się być nie do przecenienia. Ten wielki człowiek, działacz i twórca głęboko i trwale zapisał się w naszej świadomości zbiorowej. Już jego literacki debiut – wydany w 1822 r. w Wilnie pierwszy tom Poezyj, był wydarzeniem na wielką skalę. Przełomowy charakter zbiorku jest oczywisty. Mickiewicz zawarł w nim nie tylko program nowej literatury, ale jednocześnie objawił swój ogromnej miary talent poetycki. Mickiewicz to wzór poety-Polaka: wybitna indywidualność, poeta-prorok wyrażający uczucia i tęsknoty całego narodu, duchowy przywódca. Twórczość Mickiewicza, prawdziwie wybitna, nie przeminęła wraz z nadejściem kolejnej epoki, oparła się działaniu czasu i do dziś stanowi niewyczerpane źródło inspiracji, a wielki poeta jest ciągle olbrzymim autorytetem. 

Zapamiętajcie, iż tworzył on w epoce

YPMGNTRML i nazywamy go WKDSZCZDM  NGYPEPWRM.

Podpowiedź? Proszę bardzo:

 (GA_DE_RY_PO_LU_KI)

Rozwiązanie: ……………………………,  ………………………   ……..……..

CZAS NA NAGRODY!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *